Obudźmy ich zamilkły śpiew ...

Ponieważ proponowany wcześniej program z tego samego cyklu poświęcony Wisławie Szymborskiej zyskał bardzo przychylne opnie, postanowiliśmy przygotować w podobnej formie następny spektakl. W odpowiedzi na sugestie z Państwa strony poświęcony został poezji okresu II wojny światowej.

Wielu poetów a wśród nich K. K.Baczyńskiego, T. Gajcego, Z. Stroińskiego, A. Trzebińskiego, W. Bojarskiego, T. Różewicza, T. Borowskiego wojna zastała w bardzo młodym wieku. Byli wtedy rówieśnikami współczesnej młodzieży kończącej szkołę średnią. Większości z nich los nie pozwolił doczekać końca wojny. Jaka była ich twórczość? Co robili? Co czuli? Jak żyło pokolenie dwudziestoletnich poetów? Tego próbuje dociec para młodych uczniów – bohaterów spektaklu, dla których wojna to temat całkiem obcy, nie budzący emocji.

Ciekawa, niekonwencjonalna forma przedstawienia, która sprawdziła się w naszym poprzednim programie, nie mająca wiele wspólnego z monotonną recytacją wierszy, autentycznie przybliża współczesnym uczniom poezję. Trwający pełną godzinę lekcyjną program wzbogacony jest piosenkami z okresu Powstania Warszawskiego. Jedna z nich "Hej chłopcy, bagnet na broń" Krystyny Krahelskiej (twarz jej została uwieczniona w pomniku Warszawskiej Syreny) stała się pieśnią bojową śpiewaną w pierwszych szeregach wszystkich dzielnic walczącej Warszawy.

© go2.com.pl