Nasze przedstawienia
KLAMRA Bez znieczulenia SAXY Mąż i żona Zakręt Ocalić od zapomnienia Drzazgi Piąte przykazanie Przerwany lot Obudźmy ich zamilkły śpiew Tajemnicza skrzynia ... dopóki kochamy Niepowtarzalni Od zaraz Święty Dlaczego nie? Spotkanie W zamęcie SkazaWspółpraca
Scena Młodego Widza "Aby nikt nie zginął"Ponieważ proponowany wcześniej program z tego samego cyklu poświęcony Wisławie Szymborskiej zyskał bardzo przychylne opnie, postanowiliśmy przygotować w podobnej formie następny spektakl. W odpowiedzi na sugestie z Państwa strony poświęcony został poezji okresu II wojny światowej.
Wielu poetów a wśród nich K. K.Baczyńskiego, T. Gajcego, Z. Stroińskiego, A. Trzebińskiego, W. Bojarskiego, T. Różewicza, T. Borowskiego wojna zastała w bardzo młodym wieku. Byli wtedy rówieśnikami współczesnej młodzieży kończącej szkołę średnią. Większości z nich los nie pozwolił doczekać końca wojny. Jaka była ich twórczość? Co robili? Co czuli? Jak żyło pokolenie dwudziestoletnich poetów? Tego próbuje dociec para młodych uczniów bohaterów spektaklu, dla których wojna to temat całkiem obcy, nie budzący emocji.
Ciekawa, niekonwencjonalna forma przedstawienia, która sprawdziła się w naszym poprzednim programie, nie mająca wiele wspólnego z monotonną recytacją wierszy, autentycznie przybliża współczesnym uczniom poezję. Trwający pełną godzinę lekcyjną program wzbogacony jest piosenkami z okresu Powstania Warszawskiego. Jedna z nich "Hej chłopcy, bagnet na broń" Krystyny Krahelskiej (twarz jej została uwieczniona w pomniku Warszawskiej Syreny) stała się pieśnią bojową śpiewaną w pierwszych szeregach wszystkich dzielnic walczącej Warszawy.